Civilno društvo ide ruku pod ruku s demokracijom.
Udruživanje neprofitnih organizacija u organizacijske oblike tipa mreža i koalicija često je pozitivno rješenje kojim se povećava legitimitet organizacija članica mreže (koalicije), ali i njihov utjecaj na važne dionike u zajednici (državi), na vlast te se često jača svijest javnosti o aktualnim temama i problemima.
Kako bi se sustavno i sveobuhvatno moglo pristupiti rješavanju određenih problema ili zadovoljavanju potrebe u zajednici, često puta različiti akteri moraju međusobno surađivati te zajedničkim snagama rješavati problem, a to čine pisanjem zajedničkog prijedloga projekta ili potičući neke inicijative u zajednici u kojoj žive.
Zagovaranje je proces djelovanja koji koristi instrumente demokracije za otvaranje novih prostora, novih politika i zakona.
Svakodnevne aktivnosti neprofitnih organizacija, kao i svih drugih organizacija, karakteriziraju različiti oblici komuniciranja.
Većina neprofitnih organizacija velik dio svojih programa provodi uz neprocjenjivu pomoć volontera.
Participacija (sudjelovanje) je proces odlučivanja i rješavanja problema koji uključuje pojedince i grupe koji zastupaju različite interese, ekspertizu i točke gledišta te koji djeluju u ime i za dobro svih onih na koje se te odluke i akcije koje slijede nakon njih odnose.
Prije nego li se započne s planiranjem projekta, važan dio projektnog ciklusa jest programiranje i upoznavanje sa regionalnom i sektorskom politikom u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji.
Osnovni preduvjet za uključivanje građana, odnosno zajednice u sustave odlučivanja jest razvijena demokratska struktura.
Kako bi neprofitne organizacije što bolje mogle odgovoriti na potrebe u zajednici prilikom svog rada i provođenja svojih programa, od velike je važnosti surađivati s lokalnom upravom i samoupravom.